CHATGPT’nin Üreticisi OpenAI İnsansı Bir Robot Çıkarmanın Üzerinde Çalışıyor!

OpenAI şirketi insansı bir robot üretebilmek için çalışmalara başladı. Şirket işgücü piyasasını yapay zeka ile artırarak, insanların daha uzun sürede yapacağı ve çok fazla efor sarf edeceği basit işleri kısa yoldan robotikler ile halletmeyi planlıyor. ChatGPT’nin beynine ve 1X şirketinin robotik görüntülerine sahip olacak bu yapay zeka şimdiden merak uyandırdı. Gelin ayrıntılarına bir bakalım… ?

Kaynak: https://futurism.com/the-byte/openai-…

ChatGPT önümüzdeki günlerde fiziksel olarak da var olan bir robot haline gelecek gibi görünüyor.

ChatGPT ile elde ettiği büyük ilgi ve başarı ile OpenAI, çok yönlü geniş dil modellerine fiziksel bir beden vermek istediğini açıkladı. İnsansı bir robot işçi inşa etmek üzerinde çalışmalara başladı.

OpenAI, Norveçli robotik şirketi 1X’e (eski adıyla Halodi Robotics olarak biliniyor) yatırım yaptı ve geçen ayın sonunda Başlangıç Fonu aracılığıyla 23,5 milyon dolar sağlayan yeni bir finansmana liderlik etti.

Robotiklere yapılan yatırım OpenAI için kayda değer bir değişikliğe işaret ediyor.

Şirket Rubik küpünü kendi başına çözen yapay, insansı bir el üretmeyi başardı.  Görünüşe göre şirketin bir şeyler üretebilen yapay zeka ile hızla yükselen başarısına yeni bir soluk gelecek ve eğlenceli şeyler üretecek. 

Şu an itibariyle, OpenAI’ın 1X ile olan işbirliği hakkında daha fazla bilgi açıklanmadı. Ancak belli olan tek bir şey var ki işgücü piyasası tamamen değişecekmiş gibi duruyor.

Açıklamada, son finansman turuna liderlik eden OpenAI CEO’su Brad Lightcap;

‘1X, robotik konusunda güvenli, ileri teknolojilerin kullanımı yoluyla işgücünü artırmanın ön saflarında yer alan bir şirket. Başlangıç Fonu 1X’in gelecek üzerindeki yaklaşımına ve etkisine inanıyor.’

Şirket NEO adında bir insansı robotu bu yaz çıkarmayı planlıyor.

‘OpenAI-1X işbirliğinin neye benzeyeceğini hala bilmiyoruz, ancak 1x’in nihayet NEO adlı iki ayaklı robotunu ortaya çıkaracağı tarih olan ‘2023 Yazında’ biz de en kısa sürede bir fikir edinebiliriz.’

1X’e göre, robotu ‘yapay zekanın insan benzeri bir vücutta nasıl şekillenebileceğini keşfetmek’ için tasarlamak ilk hedef olmalı.

Satış sloganı ise; “Yapay Zekanın Somutlaşmış Hali”

Daha fazla resmi ayrıntı olmadan, tüm bu jargon OpenAI’ın ChatGPT’yi fiziksel bir forma kavuşturması ve evlere ‘yardımcı’ olarak pazarlaması yönünde. 

Gelecekte planlanacak daha büyük dil modelleri için mükemmel bir araç ve örnek olması için bu yapay insansı şu anda büyük bir umut taşıyor. 

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir