Ethereum: CFTC SEC ile çelişiyor – “Ether bir menkul kıymet değil”

Investing.com – Dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum, dönemin SEC Başkanı William Hinman’ın 2018’deki bir konuşmasında Ether’i bu şekilde sınıflandırmasının ardından Eylül 2022’ye kadar bir emtia olarak kabul ediliyordu.

Ancak geçtiğimiz Eylül ayında, Merge (Birleşme) ile birlikte temel bir değişim yaşandı ve bu da kripto para biriminin ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından hedef alınmasına yol açtı. Birleşmeyle birlikte ağın işlem süreci iş kanıtından hisse kanıtına dönüştürüldü. O zamandan beri, her Ether sahibi stake işlemine katılabiliyor ve bunun karşılığında bir getiri elde ediyor.

Yeni SEC Başkanı Gary Gensler’in bakış açısına göre, bu gelişme Etherum’un bir menkul kıymet olarak sınıflandırılmasını gerektirecek kadar durumu değiştirdi. Gensler son aylarda, Bitcoin dışındaki tüm kripto para birimlerinin menkul kıymet olarak kabul edilmesi ve dolayısıyla SEC’in yetki alanına girmesi gerektiğini defalarca söyledi.

Öte yandan ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), ABD’de bunu şüpheye yer bırakmayacak şekilde açıklığa kavuşturan yasal bir düzenleyici çerçevenin bulunmaması nedeniyle durumu farklı değerlendiriyor gibi görünüyor.

CFTC 27 Mart’ta Binance’e karşı yaptığı suç duyurusunda, kripto borsasının “Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kişiler için bitcoin, ether ve Litecoin de dahil olmak üzere emtia niteliğindeki dijital varlıklarda” işlem gerçekleştirdiğini belirtti.

Ethereum teknik fiyat seviyeleri

Ethereum şu anda ETH/USD fiyatıyla %1,64 düşüşle 1726 dolardan işlem görürken, haftalık kayıp %0,91 oldu.

Kripto para dün günlük kapanış bazında %23,6 Fibo düzeltmesi olan 1738 dolar desteğini kırdı ve 17 Mart’tan bu yana en düşük günlük kapanış fiyatını kaydetti.

Bu, daha derin bir aşağı yönlü düzeltme için kapıyı açtı. Bir sonraki destek %38,2 Fibo düzeltmesi olan 1668 dolarda ve ardından %50 Fibo düzeltmesi olan 1611 dolarda bulunuyor.

Ancak boğalar %23,6 Fibo geri çekilmesini sürdürülebilir bir şekilde yeniden yakalamayı başarırsa, 23 Mart zirvesi olan 1852 dolar hedeflenebilir. Bunun üzerinde, psikolojik 2000 dolar seviyesiyle güçlendirilen bir direnç olan 1965 dolarlık %123,6 Fibo seviyesine doğru kazançların uzatılması için kapı açılacaktır.

Haber: Marco Oehrl

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir