Ukrayna, Harkov’da Rus hava saldırılarından korunmak için ilk yeraltı okulunu açmayı planlıyor

T24 Dış Haberler

Ukrayna, ülkenin doğusundaki ülkenin en büyük ikinci kenti olan Harkov’da, öğrencileri Rus bombalı ve füze saldırılarından korumak için ilk yeraltı okulunu inşa etmeyi planladığını duyurdu. Harkov şehrinin bazı bölgeleri neredeyse her gün Rus hava saldırılarına maruz kalıyor.

Harkov Belediye Başkanı Ihor Terekhov, Telegram mesajlaşma uygulamasında “Koruyucu yapılar için en modern yasal gereklilikleri karşılayacak Ukrayna’nın ilk yeraltı okulunu inşa etmeyi planlıyoruz” diye yazdı. Terekhov, “Bu sığınak, Harkov’daki binlerce çocuğun füze tehditleri sırasında bile güvenli, yüz yüze eğitime devam etmesine olanak tanıyacak” dedi.

Cephe bölgelerindeki okullar savaş boyunca online eğitim vermek zorunda kalırken Harkov, 1 Eylül’de yeni öğretim yılı başlamadan önce metro istasyonlarında yaklaşık 60 sınıf açarak binden fazla çocuğun güvenli bir şekilde eğitim görmesi için alan yarattı. 

Ukrayna Eğitim Bakanlığı, Rusya’nın Şubat 2022’deki geniş çaplı işgaliyle başlayan savaştan bu yana ülke genelinde 363 eğitim kurumunun yıkıldığını ve yaklaşık 3 bin 800’ünün hasar gördüğünü açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x