Ünlü Kripto Girişimcisi Milyonlarca Dolarlık Dolandırıcılıkla Suçlanıyor!

Kripto girişimcisi İsrail’de 290 milyon dolarlık dolandırıcılıkla ilgili potansiyel kovuşturmayla karşı karşıya. İsrail ulusal, polisi Çarşamba günü yaptığı açıklamada, İsrail Premier Ligi futbol takımının eski sahibi Moshe Hogeg’in dolandırıcılık, hırsızlık, kara para aklama, sahtecilik ve vergi suçundan yargılanması gerektiğini söyledi.

Kripto girişimcisine milyonlarca dolarlık dolandırıcılık suçlaması

Bloomberg’in haberine göre, ulusal polis gücü savcılara Moshe Hogeg’in dolandırıcılık, hırsızlık, kara para aklama ve cinsel suçlarla suçlanmasını tavsiye ederek, İsrail vatandaşını sahte bahanelerle kripto projeleri için yatırımcılardan 290 milyon dolar toplamakla suçladı. Yatırımcı daha önce Kasım 2021’de İsrailli yetkililer tarafından, kripto para birimiyle ilgili dolandırıcılık da dahil olmak üzere yasadışı faaliyetlerde bulunduğu iddiasıyla gözaltına alını. Bu suçlama nedeniyle yaklaşık bir ay ev hapsinde kaldı.

Moshe Hogeg ve Çarşamba günü kimliği açıklanmayan bazı ortakları, 2017 ve 2018’de 4 kripto projesi için toplanan milyonlarca doları kullanmakla suçlanıyor. Kaynaklar, polisin 180 tanıkla görüştüğünü ve 900 adet kanıt topladığını söylüyor. İddialara göre Hogeg’in aktör Leonardo DiCaprio ile bağlantısı var. Ayrıca, bir startup’a yatırım yapmaya ikna ettiği Meksikalı milyarder Carlos Slim ile ilişkili.

Moshe Hogeg, kripto alanında önemli bir figür olduğunu söylüyor!

Bu arada, Hogeg sosyal medya X’te oldukça aktifti. Geçtiğimiz hafta boyunca kripto haberlerini paylaştı. Suçlamalar, Hogeg’in kripto projelerini de içeren yasadışı faaliyetlerine ilişkin iki yıllık bir soruşturmanın ardından geldi. Hogeg, Haziran ayında Fas’a gitti. Bu seyahatinde “alternatif bir internet ağına” dayanan bir Blockchain projesi olan Tomi’ye katıldığını açıkladı. Hogeg o dönemde, kripto alanında bir figür olarak yetkililerin hedefi haline gelmiş olabileceğini söyledi.

Polis soruşturmasının çeşitli ülkelerdeki para ve mülklere el konulmasını da içerdiği bildiriliyor. Hogeg’in bir sözcüsünün soruşturmanın sonuçlanmasını memnuniyetle karşıladığını söylediği ve davayı ele alan birçok yayını kendisine karşı “büyük bir haksızlık” olarak nitelendirdiği bildirildi. Bu arada, Hogeg tüm iddiaları reddetti. Hogeg’in yasadışı olduğu iddia edilen fonları kullanarak yaptığı satın almalar arasında Beitar Jerusalem futbol kulübünün mülkiyeti için 7 milyon dolar da bulunuyordu. Takımı Ağustos 2022’de işadamı Barak Abramov’a sattı.

Dolandırıcılar USDT onay dolandırıcılığıyla 675.000 dolar çaldı

Kripto güvenlik firması PeckShield, bir dolandırıcının beş gün içinde 675.000 USDT’nin üzerinde para çaldığını vurguladı. Dolandırıcı, kurbanı sınırsız USDT harcamasına izin vermesi için kandırarak USDT onay dolandırıcılığını gerçekleştirdi. PeckShield, daha fazla fon kaybını önlemek için kullanıcılardan sınırsız USDT harcama iznini iptal etmelerini istedi. Blockchain güvenlik firması henüz faaliyet hakkında daha fazla ayrıntı paylaşmadı.

Dolandırıcıların çaldığı toplam USDT. Kaynak: PeckShield

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Pazartesi günü PeckShield, başka bir cüzdanın kimlik avı saldırısını bildirdi. Dolandırıcının, bu yolla kripto projesi Blur pazarındaki yedi NFT’yi çaldığını belirtti. Yedi NFT arasında MutantApeYachtClub (MAYC) ve Otherdeed Expanded gibi mavi çip koleksiyonları da var. Bu arada, NFT piyasası yeni düşük seviyelere gerilemeye devam ediyor. Pazartesi günü, MAYC’nin taban fiyatı 17,5 ETH’lik yılın en yüksek seviyesinden 4,405 ETH’ye düştü. BoredApeYachtClub (BAYC) ise Mayıs 2022’deki 128 ETH’lik en yüksek seviyesinden 23,59 ETH’ye düştü.

NFT hırsızlığını gösteren işlem. Kaynak: Etherscan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x