Vitalik Buterin Durmuyor: Bu Altcoin’i Satıyor!

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, cüzdanındaki altcoin projeleriyle gündeme geliyor. Buterin’in, cüzdan adresi, herkes tarafından biliniyor. Bu nedenle birçok yeni projenin arkasındaki kişiler, tokenlarını Buterin’e gönderiyor. Bu, yeni projeler için adeta bir “reklam” oluyor. Şimdi Buterin’in  “shitcoin’lere” karşı son salvosu, ona daha fazla para gönderilmesiyle sonuçlandı. İşte detaylar…

Vitalik Buterin yine bir satış yaptı

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi sadece birkaç gün önce, Ethereum geliştiricisi daha önce kendisine gönderilen 700.000 dolardan fazla değere sahip tokenı satmak için hamleler yaptı ve bu da tokenların fiyatının düşmesine neden oldu. Buterin o zamandan beri “shitcoinler”e karşı savaşını sürdürdü. Küçük bir gönderide Buterin, kripto para Bite’ı (BITE) ve r/Testingtesting62831 subreddit’inde tartışılan diğer paraların çoğunu “hiçbir kültürel veya ahlaki değeri olmayan ve muhtemelen para kaybettirecek shitcoinler” olarak etiketledi.

Bu projeleri çoğunlukla onaylamadığını belirtti. PeckShield’e göre BITE, Buterin’in 7 Mart’ta satış çılgınlığında sattığı tokenlerden biriydi ve 3.4 milyon BITE’ı yaklaşık 9.250 dolara sattı. Buterin’in gönderisine muhtemelen, Temmuz 2020’de oluşturduğu ve hala moderatörlük yaptığı subreddit’te BITE tokenını iten çok sayıda gönderi de neden oldu. Gönderi, Buterin’i bir trolleme dalgası için hazırladı, ancak, subreddit’in diğer üyeleri bu yorumun ardından birçok “mem” yarattı.

Buterin, gönderiyi paylaştıktan kısa bir süre sonra kendisine 250.000 BITE bile gönderildi. Token, birçok ana akım kripto fiyat izleme sitesinde listelenmiş gibi görünmüyor, ancak blockchain kayıtları, satışların token başına 0,011 dolar civarında olduğunu gösteriyor ve  bu da Buterin’e gönderilen 250.000’in yaklaşık 2.750 dolar değerinde olmasını sağlıyor. Bu arada Buterin’in son uyarısı, meme coin’in fiyat performansını olumsuz etkiledi. Dexscreener verilerine göre token son 24 saatte yüzde 27 düştü.

Buterin, 2021 yılında da benzer bir satış çılgınlığına yakalanmıştı

Bu arada, BITE tokenı ve topluluğuyla bağlantılı olduğunu iddia eden birkaç Twitter hesabı, Buterin’in sözünü “boğa” olarak adlandırdı. Ethereum’un kurucu ortağı, sadece iki gün önce bir shitcoin satma çılgınlığına girmiş, kendisine gönderilen yaklaşık 700.000 dolar değerindeki tokenı boşaltmış ve bunları Ethereum (ETH) ile değiştirmişti. Buterin, Mayıs 2021’de benzer bir satış başlattı ve Shiba Inu ve Dogelon Mars (ELON) gibi tokenleri satarak fiyatlarının sırasıyla yüzde 40 ve yüzde 90 oranında düşmesine neden oldu. Bu sırada California San Diego Üniversitesi, 7 Mart’ta Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin tarafından yönetilen bir fondan 15 milyon USD Coin (USDC) bağış aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir