ABD açıkladı: İsrail, Gazze’ye saldırılara ara verecek

ABD uzun süredir Gazze’de “çatışmalara insani ara” çağrılarını sürdürürken, Beyaz Saray, İsrail’in Gazze’deki saldırılarını her gün 4 saat durdurmayı kabul ettiğini duyurdu.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Sözcüsü John Kirby, Gazze’nin kuzeyindeki sivillerin bölgeden ayrılması için saldırılara verilecek her 4 saatlik aranın İsrail tarafından 3 saat önceden duyurulacağını belirtti.

Binlerce Filistinli hayatta kalmak için Gazze’nin kuzeyinden kaçıyor.

Araların insanı yardımların ihtiyacı olan bölgelere ulaştırılmasına ve Filistinlilerin “zarar görmeden bölgeden ayrılmalarına” olanak tanıyacağını savunan Kirby, İsrail’in 4 saatlik aralar boyunca bu bölgelerde herhangi bir askeri operasyon yapmayacağını kendilerine ilettiğini ifade etti.

NETANYAHU: GAZZE’Yİ İŞGAL ETMEYECEĞİZ

Kirby, “ateşkes” ile ilgili bir soruya ise Hamas’ın bundan yararlanacağı gerekçesiyle ABD’nin bunun için hala doğru bir zaman olmadığını söyleyerek yanıt verdi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise ABD basınına yaptığı açıklamada “Hamas’a karşı mücadele sürüyor. Bazı yerlerde belirli saatlerde sivillerin çıkışını kolaylaştırmaya çalışıyoruz” dedi.

Gazze’yi işgal etmeyi planlamadıklarını söyleyen Netanyahu, buna karşın bölgede büyük bir İsrail gücü bulundurmanın gerekli olduğunu belirtti. (AJANSLAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x