Altın mı Bitcoin mi? Ünlü CEO, Tercihinin Nedenini Açıklıyor!

Sandstorm Gold’un başkanı ve CEO’su Nolan Watson, merkez bankalarının Bitcoin değil altın aldığını söylüyor. Sarı metalin Bitcoin’den korkacak bir şeyi olmadığını söyleyen Watson, altının geleceği konusunda umutlu.

Merkez bankaları ve hükümetler altın alıyor

Sandstorm Gold, merkezi Vancouver, B.C.’de bulunan bir royalty ve streaming şirketi. 2023 yılında şirket 95.000 ons üretim öngörüyor. Watson aynı zamanda Dünya Altın Konseyi’nde de yönetici olarak görev yapıyor. Watson altın piyasasına baktığında metalin kazançlı olduğunu ancak madencilerin kazançlı olmadığını söylüyor. Bu bağlamda Watson, “Dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları ve hükümetler altın alıyor. Ancak, altın hisse senedi almıyorlar,” diyor. Watson, bunun da metal fiyatlarının yükselmesine ama madencilerin hisse senedi fiyatlarının artmamasına yol açtığını belirtiyor.

Watson’a göre, bu alanda neler olup bittiğini takip etmek için altın ETF’lerine dikkat etmek gerekiyor. Yüksek faiz ortamı nedeniyle kurumsal yatırımcıların satış yapması nedeniyle son 18 ayda altın ETF’lerinden net likidasyon olduğunu söylüyor. Ancak Watson, trendin önümüzdeki bir ya da iki ay içinde değişmesini bekliyor. Bu doğrultuda, “Bu durum tersine dönmek üzere. Aslında altın ETF’lerinin net likidasyon trendine bakarsanız, her ay daha da küçülüyor,” diyor.

Altının Bitcoin’den korkacak bir şeyi yok!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın fiyatları Aralık ayı başında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Ancak kripto para birimleri Bitcoin’in yılın başındaki en düşük seviyelerini ikiye katlamasıyla kendi dönemlerini yaşadı. Bununla birlikte, Watson altının Bitcoin’den korkacak bir şeyi olmadığını söylüyor. Bu bağlamda Watson, şu açıklamayı yapıyor:

Altın yükseliyor çünkü hükümetler ve merkez bankaları altın satın alıyor. Hükümetler ve merkez bankaları Bitcoin satın almıyor. Altın fiyatını yönlendiren temel şey, kriptoda olup bitenlerden ayrı. Eskiden binlerce kripto para vardı ve toplam kümülatif piyasa değeri kriptoda bir trilyon dolara yaklaşıyordu. Bitcoin ve Ethereum gibi birkaç temel şey dışında bunların hepsi buharlaştı. Bir varlık sınıfı olarak kripto, Bitcoin fiyatları yükselse bile altına karşı büyük bir zemin kaybetti.

Güvercin Fed, altın fiyatını uçurdu

Dün Fed’in 2024’te faiz indirimine gideceğinin sinyalini vermesiyle altın fiyatları fırladı. Parlak metal gün içinde %1’den fazla artışla 2.000 doların üzerine çıktı. Bugün de yükselişine devam etti ve 2030 dolar seviyelerinde işlem görüyor. Beklentiler doğrultusunda Fed, faiz oranlarını %5,25 ile %5,50 arasında tuttu. Ancak Fed, önceki söyleminde hafif bir değişiklik yaparak yavaşlayan büyüme ve gevşeyen enflasyonun altını çizdi. Fed, politika açıklamasında şu hususlara vurgu yaptı:

Son göstergeler, ekonomik faaliyetlerdeki büyümenin üçüncü çeyrekteki güçlü hızından yavaşladığına işaret ediyor. İstihdam artışları yılın başından bu yana ılımlı seyretmekle birlikte güçlü kalmaya devam etti. Ayrıca, işsizlik oranı düşük seyretti. Enflasyon geçtiğimiz yıl boyunca azaldı, ancak yüksek seyretmeye devam etti.

Fed, daha nötr görünümünün yanı sıra, faiz oranlarını yaz aylarında öngördüğünden daha fazla düşürmeyi beklediğinin de sinyalini verdi. “Nokta grafiği” olarak da bilinen en son ekonomik projeksiyonlar, merkez bankasının Federal Fon oranını Eylül ayındaki %5,1 tahmininden 2024 yılı sonunda %4,6 olarak gördüğünü gösteriyor. CME FedWatch Tool‘a göre, piyasalar faiz oranlarını gelecek yılın sonunda %4’e daha yakın görüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x