Yargıtay, Çalışanı Haklı Buldu: Maaşı 20 Gün Geciktiren İşveren Hakkında Emsal Karar

Yargıtay’ın son kararı, işçilerin haklarını koruma konusunda önemli bir adım oldu. Bu karara göre, maaşı bir kez bile 20 gün geciken bir işçi, haklı bir nedenle iş sözleşmesini sonlandırabilir ve kıdem tazminatını talep edebilir.

Maaşı geç yatırılınca işten ayrıldı

Hürriyet’ten Özge Eğrikar’ın haberine göre, bir şirkette proje yöneticisi olarak görev yapan bir çalışan, iddiaya göre her ayın başında düzenli olarak aldığı maaşını 20 gün gecikmeyle alınca iş sözleşmesini haklı nedenle sonlandırdı.

İş Mahkemesi’ne dava açtı

Çalışan, kıdem tazminatı, yıllık izin ve fazla çalışma ücreti talepleriyle İş Mahkemesi’ne başvurdu. İş Mahkemesi, davanın bir kısmını kabul ederek, maaşı geç ödenen işçinin sözleşmeyi haklı bir şekilde feshettiğine ve kıdem tazminatına hak kazandığına karar verdi.

Konuyla alakalı değerlendirmede bulunan İstanbul Barosu Avukatı Dilek Yüksel, işverenin işlerin kötü gitmesi sebebiyle maaşları geciktiremeyeceğini ifade eden açıklamada bulundu

Yüksel, “Söz konusu davada işçinin ücreti sadece bir kez zamanında ödenmemiştir. Yargıtay, emsal olacak bu kararda bir kereliğine dahi olsa işçinin ücretinin geç ödenmesi durumunda, işçinin iş sözleşmesini haklı fesih yoluyla sona erdirebileceğine karar vermiştir. İşçinin ücretinin kanun veya sözleşme hükümlerine göre ödenmemesi işçiye ‘haklı fesih’ imkanı verir. Ücretin hiç ya da bir kısmının ödenmemiş olması bu konuda önemsizdir. Yine Yargıtay’a göre işçinin ücretinin işverenin içine düştüğü ödeme güçlüğü nedeniyle ödenmemiş olmasının da sonuca etkisi yok. Yani işveren, ‘işlerim kötüye gitti. Bu ay geç yatırayım’ diyemez. Bu durumda işçi haklı fesih ile sözleşmesini sonlandırıp kıdem tazminatı almaya hak kazanabilir.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x